שאלות ותשובות מפי אריה צפון מנכ''ל החברה

ש: היות וצברת ניסיון רב בתחום הבניה והנדל''ן בכלל במה הרקעע שלך תורם לתהליכים של תמ"א 38 מסוגם?

ת: מאז 1978 אני עוסק ביזמות וביצוע של הקמת פרויקטים בענף הבניה (לדוגמה פינוי בינוי בהדר יוסף, מגדלי רסידו סי באשדוד ,ורדיה הירוקה בחיפה וכו), ושינוי יעודי קרקע לפיתוח שכונות חדשות (כמו רמת בית שמש ב' ושדרה המרכזית של באר יעקב) אפשר לומר שניסיון העשיר מקנה לחברה ידע וכלים רבים כדי להתמודד עם סוג של פרויקט.

ש: במה עוד תורם ניסיונך בתחום התכנון?


ת:
ידוע שתהליכי תכנון ורישוי הינם מורכבים מאוד בארצנו ולכן בחירת צוות המתכננים לפרויקט והכרת ההליכים בוועדות מאפשרים למנוע תקלות עתידיות ולהתגבר על קשיים בירוקרטיים ,לקצר ולמקסם תהליכי רישוי לטובת בעלי דירות במסגרת תמא 38/2 (פינוי בינוי) או תמא 38 (תוספת בנייה).


ש:
היות ותחת ניהולך בוצעו אלפי יחידות דיור מה הטיפים שלך בתחום הבניה?


ת:
תהליך הבניה הינו מורכב ומסובך וחשוב לציין מספר נקודות מהותיות :

בחירת קבלן ביצוע.

בחירת צוות ניהול המשגיח על הקבלן.

חשיבה תמידית למניעת שגיאות תכנוניות וביצועיות מטעם הקבלן.


ש:
מעבר למפקחים הקיימים בשטח האם אתה אישית ו/או שותפיך נמצאים גם בשטח ?


ת:
ידוע שהצוות היועצים ומתכננים מורכב מכ15 גורמים שונים כך שבשטח צריך לדאוג לתיאום מושלם ביניהם וזאת מסימה יום יומית שדורשת שהנהלת החברה תמצא תמיד בשטח לוודא שהכל מתבצע בצד הטוב ביותר.


ש:
האם כדאי להתקשר עם קבלן מבצע או עם יזם לצורך פרויקט תמ"א 38?


ת:
יש לקבלן-יזם אינטרסים משלו הנוגדים את האינטרסים של בעלי הדירות והם מתבטאים בניסיונות להוזיל את עליות הבניה על חשבון טיב הבניה.

לעומתו, אינטרס היזם הינו ליצור טיב בניה ללא פשרות ובאמצעות פיקוח הדוק וקפדני על ביצוע העבודות לטובת האינטרס המשותף עם בעלי הדירות.

יתרה מכך, חברה יזמית מתנהלת בדרך כלל  באופן פרטני בכל פרויקט בנפרד כ''משק סגור'' מאובטח על ידי בנק מלווה ומנגנון זה מבטיח את סיומו של הפרויקט בהצלחה.